Important compatibility info
| Type | Roll-off Piston, air suspension bellows |
| Function | Roll-off Piston, air suspension bellows |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 190 mm |
| Thickness | 156 mm |
| Colour | Black |
| Internal Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 254 mm |
| Thickness | 43 mm |
| Brake Disc Thickness | 24.3 mm |
| Minimum thickness | 22.2 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 78.5 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 195 mm |
| Width | 180 mm |
| Inner diameter | 64 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Turbocharger line | Turbocharger to intake manifold |
| Type | Charge Air Hose |
| Hose Length | 570 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 1543 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 171153 |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 176744 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Paired article numbers | 176743 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 43045 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Replaces | 43068 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 43044 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Exterior Door Handle |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Placement on Vehicle | Front, Right |
| Function | Exterior Door Handle |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 03L 906 088 FH |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Function | Timing Chain |
| Timing Chain Size | G68HS-8 |
| Number of Chain Links | 72 |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Surface | Coated |
| Type | Timing Chain |
| Replaces | 49492 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Number of Wings | 7 |
| Seal Material | Paper |
| Water pump impeller material | Metal |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with studs |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Pressure | 6.5 bar |
| Type | Oil Pressure Valve |
| Function | Oil Pressure Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179267 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179266 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner Length | 632 mm |
| Outer Length | 845 mm |
| Type | Cable Pull, clutch control |
| Function | Cable Pull, clutch control |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Surface | Coated |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 68 |
| Timing Chain Size | G68HS-8, G68HS-9 |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 65 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 27 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 30 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 500 mm |
| Function | Sensor, engine oil level |
| Length | 710 mm |
| Type | Sensor, engine oil level |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















