Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Opening Temperature | 97 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 225 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Spanner Size | 17 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178150 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178149 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind exhaust turbocharger |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 500 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Glow Plug |
| Length | 134 mm |
| Voltage | 4.4 V |
| Spanner Size | 10 |
| Glow Plug Type | Metal glow plug |
| Function | Glow Plug |
| External Thread Size | M10 x 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 190.2 mm |
| Width | 106.5 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 16.6 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 30 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Brake System | Knorr |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Width | 109.5 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Length | 247.5 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with fastening material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Current Strength | 0.4 A |
| Function | Solenoid Valve |
| Voltage | 24 V |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Solenoid Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Coolant Control Valve |
| Operating Mode | Mechanical |
| Length | 217 mm |
| Width | 72 mm |
| Outer diameter | 28 mm |
| Thickness | 95 mm |
| Inner diameter | 21 mm |
| for OE number | 1331 275 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Coolant Control Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 259 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Number of Teeth | 10 |
| Outer diameter | 108 mm |
| Screw length below head | 195 mm |
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Filter (22532)
- 1x Febi Air Filter (21110)
- 1x Febi Filter, cabin air (09446)
- 1x Febi Fuel filter (24073)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (15322)
- 1x Febi Seal Ring, oil screen (06435)
- 4x Febi Spark Plug (13533)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Simplex, with chain lock |
| Number of Chain Links | 126 |
| Function | Timing Chain |
| Timing Chain Size | G68WN, G68V |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 560 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Inner diameter | 12 mm. 10 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Rod/Strut, wheel suspension |
| Type | Rod/Strut, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 03G 253 039 S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 158 mm |
| Inner diameter | 117 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 100 |
| Function | Sensor Ring, ABS |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Material | Steel |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Outer diameter | 90 mm |
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
| Mounting points diameter | 10 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Mounting bores distance | 79 mm |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Height | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Repair Kit, shift cylinder |
| Function | Repair Kit, shift cylinder |
| Internal Thread Size | M6 x 1,25 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | inner |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Steering arm type | for triangular control arm (CV) |
| Function | Repair Kit, control/trailing arm |
| Hole Spacing | 152 mm |
| Replaces | 35683 |
| Type | Repair Kit, control/trailing arm |
| Additional Information 2 | with retaining ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















