Important compatibility info
| Height | 256 mm |
| Outer diameter | 200 mm |
| Inner diameter | 27 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Seal Diameter | 211 mm. 22 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Operating Mode | Mechanical |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom eye |
| Max. Length | 340 mm |
| Min. Length | 235 mm |
| Pipe Diameter | 50 mm. 39 mm |
| Mounting points diameter | 14 mm |
| Piston conrod diameter | 12 mm |
| Function | Shock Absorber, driver cab suspension |
| External Thread Size | M12 x 1,75 |
| Type | Shock Absorber, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| for OE number | 1340758080 SK |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Function | Thermostat Housing |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat Housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 61 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Additional Information 2 | with lid |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| for OE number | 022 903 119 D |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
| Replaces | 29860 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 156.4 mm. 155.1 mm |
| Width | 58.9 mm. 61.6 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 19 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with piston clip |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wheel Sided Joint Diameter | 82.9 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Thread Size | M20 x 1,5 |
| Paired article numbers | 181256 |
| External Teeth, Wheel Side | 21 |
| Function | Drive Shaft |
| Min. Length | 623 mm |
| Additional Information 2 | with nut |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 17 mm |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of Teeth | 104 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt Kit (11218)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (09260)
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 177106 |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | without electric motor |
| Placement on Vehicle | Left Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Length | 555 mm |
| Width | 244 mm |
| Thickness | 123 mm |
| Colour | black |
| Type | Cover, exterior mirror |
| Function | Cover, exterior mirror |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | with adjuster |
| Operating Mode | Electric |
| Vehicle Equipment | for vehicles without Safelock function |
| Paired article numbers | 1000800 |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 25.7 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Outer diameter | 129.5 mm |
| Thickness | 67 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | 29427 |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Upper |
| Width | 146 mm |
| Thickness | 123 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Hole Spacing | 154 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 124 mm |
| Outer diameter | 92 mm |
| Filter type | In-Line Filter, without water drain screw, with filter heating |
| Function | Fuel filter |
| Weight | 0.41 kg |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 177107 |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | without electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, both sides |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Piston, air compressor |
| Type | Piston, air compressor |
| Outer diameter | 85.95 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















