Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 80 |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Function | Timing Chain |
| Timing Chain Size | G67HP, G67HR |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Function | Mounting, automatic transmission |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 55 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 54 mm |
| Inner diameter | 44 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 135 mm |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Additional Information | without electric motor |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 180216 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 180215 |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Additional Information | without electric motor |
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Operating Mode | Electric |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 178060 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Brake Caliper with integrated parking brake |
| Material | Cast Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Brake caliper piston diameter | 36 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Brake Caliper with integrated parking brake |
| Paired article numbers | 178059 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Brake caliper piston diameter | 36 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Type | Pressure converter, turbocharger |
| Function | Pressure converter, turbocharger |
| Extra Description | febi Plus |
| Voltage | 12 V |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Bush, steering knuckle |
| Outer diameter 1 | 98 mm |
| Height | 77 mm |
| Width | 98 mm |
| Length | 98 mm |
| Outer diameter 2 | 60 mm |
| Bearing Type | Needle Bearing, Thrust Bearing |
| Function | Bush, steering knuckle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Manual |
| Paired article numbers | 14722 |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Function | Washer Fluid Reservoir, window cleaning |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Washer Fluid Reservoir, window cleaning |
| Additional Information 2 | with lid |
| Section | Upper section |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with lid |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Function | Repair Kit, v-ribbed belt tensioner |
| Type | Repair Kit, v-ribbed belt tensioner |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tensioner Lever, v-ribbed belt (01310)
- 1x Febi Bearing Journal, tensioner pulley lever (01963)
- 1x Febi Washer (11695)
- 1x Febi Lid, tensioner pulley lever (11696)
- 1x Febi Seal Ring (44316)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 117 mm |
| Outer diameter | 117 mm |
| Thickness | 64 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 98 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 4F0 199 382 BJ |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Ignition Coil |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Ignition Coil |
| Replaces | 37318 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 411 mm |
| Outer diameter | 117 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 15 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Additional Information 2 | with flange |
| Inner diameter | 93 mm |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Height | 23.5 mm. 11.8 mm |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Outer diameter | 227 mm |
| Outer diameter 1 | 159 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 1035 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Tensile Cord Material | Polyester |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi V-Ribbed Belt (38251)
- 1x Febi Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (30248)
Important compatibility info
| Outer diameter | 70 mm |
| Material | Plastic |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
| Additional Information | with holder |
| Type | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















