Important compatibility info
| Length | 360 mm |
| Function | Hydraulic Hose, steering |
| Type | Hydraulic Hose, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with adjuster |
| Paired article numbers | 197578 |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Function | Sensor, headlight levelling |
| Material | Plastic |
| Type | Sensor, headlight levelling |
| Voltage | 5 V |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 65 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 27 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Mounting bores distance | 58 mm |
| Max. Length | 534 mm |
| Min. Length | 355 mm |
| Pipe Diameter | 51 mm |
| Piston conrod diameter | 22 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Lower, Rear Axle Right |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 61 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 183316 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Number of Connectors / Ports | 8 |
| Type | Relay, low beam / Relay, spotlight |
| Function | Relay, low beam / Relay, spotlight |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, automatic transmission |
| Type | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Filter, multi-plate clutch (all-wheel drive) |
| Extra Description | febi Plus |
| Height | 55 mm |
| Additional Information | for multi-plate clutch |
| Outer diameter | 38 mm |
| Additional Information 2 | with top, with bolts/screws |
| Type | Hydraulic Filter, multi-plate clutch (all-wheel drive) |
| Clutch ID | Haldex Gen IV |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 35 mm |
| Width | 48.5 mm |
| Thickness | 43 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
| for OE number | 005 153 50 28 |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with lid |
| Width | 38.3 mm |
| Outer diameter | 49.1 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Tightening Torque | 85 Nm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 68 |
| Type | Chain, oil pump drive |
| Function | Chain, oil pump drive |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Combi Switch Function | with indicator function, with high beam function, with cruise control |
| Cruise control function | Set speed, On/Off button |
| Number of Connectors / Ports | 8. 4 |
| for OE number | 3172170 |
| Type | Steering Column Switch |
| Function | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Oil sump |
| Additional Information | with oil drain plug |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| for OE number | 06 52 148 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 17 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 370 mm |
| for OE number | 006 153 07 28 |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, switch module |
| Type | Sensor, switch module |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















