Important compatibility info
| Transmission Type | 5-Speed Manual Transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Transmission ID | MQ200 |
| Inner length 1 | 852 mm |
| Outer length 1 | 1221 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Outer diameter | 262 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Rotor Style | Solid |
| for OE number | 58411-39600 |
| Function | Brake Disc |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Inner diameter | 168 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Thickness | 61.2 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Function | Chain Kit, oil pump drive |
| Number of Chain Links | 60 |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Type | Chain Kit, oil pump drive |
| Extra Description | Basic Short Kit |
| for OE number | 06K 115 225 C S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Chain, oil pump drive (45954)
- 1x Febi Chain Tensioner, oil pump drive (102504)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Paired article numbers | 193580 |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Paired article numbers | 193579 |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 128 |
| Type | Timing Chain |
| Function | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | PP (Polypropylene) |
| Colour | White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with lid |
| for OE number | 96 781 260 80 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 29 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Height | 43 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Cooler, engine oil (105939)
- 1x Febi Gasket Set, oil cooler (105944)
Important compatibility info
| Type | Sensor, wheel speed |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Resistance | 1200 Ohm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Length | 3060 mm |
| Additional Information | with bush |
| Cable Length | 2880 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 258 mm |
| Thickness | 43.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19.8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
| for OE number | 77 01 210 081 SK |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | transmission sided, Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Pull, clutch control |
| Type | Cable Pull, clutch control |
| Outer Length | 850 mm |
| Inner Length | 671 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tensioner, timing chain |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Length | 80 mm |
| Width | 27 mm |
| Type | Tensioner, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Trailing Arm, Control Arm |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Paired article numbers | 48363 |
| Function | Frame, exterior door handle |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Frame, exterior door handle |
| Length | 203 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber/Metal |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 41861 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 197184 |
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Door Lock |
| Additional Information | with adjuster |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















