Important compatibility info
| Length | 306 mm |
| Height | 97 mm |
| Width | 193 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air filter kit |
| Function | Air filter kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Boost Pressure Control Valve |
| Function | Boost Pressure Control Valve |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with bellow |
| Cable Length | 300 mm |
| Number of circuits | 13 |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 143 mm |
| Thickness | 34.5 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Parameter | 6PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| for OE number | 038 105 243 M |
| Width | 47 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 705 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 8 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 24 mm |
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 70 mm |
| Mounting points diameter | 8 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, both sides |
| Function | Pressure Accumulator, pneumatic suspension |
| Capacity | 0.4 l |
| Type | Pressure Accumulator, pneumatic suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Dust Cover Kit, shock absorber (196096)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 256 mm |
| Thickness | 48 mm |
| Brake Disc Thickness | 19 mm |
| Minimum thickness | 17 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Thickness | 1 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Type | Gasket, cylinder head |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 100492 |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Additional Information | without electric motor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Type | Valve, crankcase ventilation |
| Function | Valve, crankcase ventilation |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 57.13 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with bellow |
| Cable Length | 450 mm |
| Number of circuits | 7 |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Placement on Vehicle | Intake Side |
| for OE number | 24355-2B000 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Function | Front Cover Lock |
| Type | Front Cover Lock |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Brake Type | Disc Brake |
| Parameter | Typ 24 |
| Type | Diaphragm Brake Cylinder |
| Piston Rod Length | 15 mm |
| Function | Diaphragm Brake Cylinder |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 54 |
| Function | Chain Kit, oil pump drive |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Chain Kit, oil pump drive |
| for OE number | 03C 115 225 A S1 |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Chain, oil pump drive (40393)
- 1x Febi Chain Tensioner, oil pump drive (170307)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 240 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 11 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61.1 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















