Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 240 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 11 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61.1 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
| for OE number | 17 13 7 647 281 |
| Additional Information | with coolant level sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension, propshaft |
| Length | 226 mm |
| Inner diameter | 60 mm |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Additional Information 2 | with rolling bearing |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Hole Spacing | 194 mm |
| for OE number | 50 00 816 925 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 415 mm |
| Height | 0.75 mm |
| Width | 276 mm |
| Function | Gasket, oil sump |
| Type | Gasket, oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Function | Steering Arm |
| Type | Steering Arm |
| Additional Information 2 | with bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Bush, steering arm shaft (07225)
Important compatibility info
| Function | Timing Chain |
| Timing Chain Size | G68VH |
| Number of Chain Links | 78 |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Timing Chain |
| Placement on Vehicle | Left |
| Replaces | 40274 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Bracket, expansion tank (coolant) |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Bracket, expansion tank (coolant) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 290 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 71.1 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 3 |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Sensor, compressed-air system |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, compressed-air system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Left Front, Right Front |
| Outer diameter | 93 mm |
| Thickness | 62 mm |
| Inner diameter | 23 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 67 mm |
| Outer diameter 1 | 71 mm |
| Outer diameter 2 | 76 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Turbocharger line | Piping to charge air cooler |
| Additional Information 2 | with clamp |
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information | with quick coupling |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Left |
| Hose Length | 450 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
| Function | Wheel Bearing |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 41 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 16 mm |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Length | 175.5 mm |
| Width | 85.8 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 25.3 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating pressure to | 8.5 bar |
| Function | Pressure Limiting Valve |
| Internal Thread Size | M22 x 1,5 |
| Type | Pressure Limiting Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
| Timing Chain Size | Z53AI-3 |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 118 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 229 mm |
| Outer diameter | 66 mm |
| Thread Size | M24 x 1,5 |
| Spanner Size | 55 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| External Thread Size | M30 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Hose, steering |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Hydraulic Hose, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Width | 96 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 152.4 mm |
| Thickness/Strength 1 | 16.1 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178095 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 41 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















