Important compatibility info
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 18424 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with holder, with rubber mounts |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Paired article numbers | 175723 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 11972 |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing, with fastening material |
| Replaces | 11974 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (11970)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (11608)
- 2x Febi Screw (18550)
- 1x Febi Nut (05359)
Important compatibility info
| Outer diameter | 430 mm |
| Paired article numbers | 17852 |
| Number of Wings | 5 |
| Function | Fan Wheel, engine cooling |
| Type | Fan Wheel, engine cooling |
| for OE number | 102 200 21 23 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material, without electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 108258 |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Piston, air compressor |
| Outer diameter | 75.25 mm |
| Function | Piston, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Piston, air compressor |
| Function | Piston, air compressor |
| Outer diameter | 75 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Actuator, headlight levelling |
| Function | Actuator, headlight levelling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Inner diameter | 15 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Seal, windscreen |
| Type | Seal, windscreen |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Mounting points diameter | 21 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 151 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Hole Spacing | 115 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Paired article numbers | 171607 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 298 mm |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 298 mm |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 171606 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 535 mm |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 45561 |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Length | 200 mm |
| Outer diameter | 110 mm |
| Number of Teeth | 10 |
| Screw length below head | 149 mm |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Outer diameter | 110 mm |
| Length | 200 mm |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 45560 |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Number of Teeth | 10 |
| Screw length below head | 149 mm |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Centre, Lower |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 104 |
| Timing Chain Size | G68V-2 |
| Function | Chain, oil pump drive |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Chain, oil pump drive |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 70 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 30 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 1179 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Units / Pulleys | incl. deflection pulley |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Tensile Cord Material | Polyester |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi V-Ribbed Belt (177988)
- 1x Febi Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (49367)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















