Important compatibility info
| Length | 800 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Master Cylinder |
| Type | Brake Master Cylinder |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring, Wheel Bearing integrated into wheel hub, with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 46 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 51 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with screw |
| Width | 25 mm |
| Outer diameter | 153 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Parameter | 6PK |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (32114)
- 1x Febi Pulley Bolt (33675)
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber), PA (polyamide) |
| Extra Description | febi Plus |
| Additional Information 2 | with retaining strap |
| Function | Coolant Pipe |
| Cooling Hose | from engine cooler to water pump |
| Type | Coolant Pipe |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cone Size 1 | 16 mm |
| Cone Size 2 | 21 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with screw |
| Additional Information | with rubber mounts, with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (19932)
- 1x Febi Screw (21475)
- 2x Febi Nut (14392)
- 1x Febi Nut (24795)
- 2x Febi Screw (31032)
- 2x Febi Nut (22263)
- 1x Febi Screw (21477)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 209.6 mm |
| Width | 94.7 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 16.5 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Replaces | 16837 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 52 mm |
| Outer diameter | 137 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Inner diameter | 24 mm |
| Parameter | 4PK + 4PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, both sides |
| Cable Length | 200 mm |
| Number of circuits | 11 |
| Function | Cable Repair Set, door |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, door |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Pump Type | Mono Pump |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Function | Chain Kit, oil pump drive |
| Number of Chain Links | 60 |
| Type | Chain Kit, oil pump drive |
| Extra Description | Basic Short Kit |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Chain, oil pump drive (49776)
- 1x Febi Chain Tensioner, oil pump drive (174838)
- 1x Febi Guide, timing chain (174840)
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178097 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 60 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179156 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 30 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Thread Size | M16x1,5 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 51811543 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Rubber |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 026 121 010 D |
| Hub external diameter | 40 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Placement on Vehicle | Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 1839.H6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, automatic transmission |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Replaces | 103316 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















