Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 74 mm |
| Outer diameter | 120 mm. 37 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Number of Teeth | 25 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper |
| Paired article numbers | 184455 |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Material | Cast Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm, Control Arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper Right |
| for OE number | 32298950 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 28 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 21 |
| Function | Sprocket, crankshaft |
| Type | Sprocket, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Paired article numbers | 182705 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 30 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3. 2 |
| Function | Pressure converter, turbocharger |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Pressure converter, turbocharger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Number of Ribs | 4 |
| Length | 1407 mm |
| Extra Description | ProKit |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Units / Pulleys | incl. deflection pulley |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi V-Ribbed Belt (45830)
- 2x Febi Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (30389)
Important compatibility info
| Type | Repair Kit, brake camshaft |
| Function | Repair Kit, brake camshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 66 |
| Type | Chain, oil pump drive |
| Function | Chain, oil pump drive |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 255 mm |
| Thickness | 54.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Seal Diameter | 94 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Outer diameter | 75 mm |
| Length | 147 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 116 |
| Timing Chain Size | Z53R |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Spanner Size | 27 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, fuel pressure |
| Tightening Torque | 45 Nm |
| Type | Sensor, fuel pressure |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| for OE number | 1920.GW S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Sensor, fuel pressure (45177)
- 1x Febi Seal Set, injection system (45169)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Wheel Side, Front Axle Right |
| Thread Size | M20 x 1,0 |
| Number of Teeth 1 | 33 |
| Number of Teeth 2 | 23 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | inner, both sides |
| Length | 114.5 mm. 175 mm |
| Thickness | 71 mm. 35 mm |
| Inner diameter | 20 mm. 13 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 138 mm |
| Width | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 44.5 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 281 mm |
| Thickness | 44.2 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 10.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 62.1 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















