Important compatibility info
| Width | 19.2 mm. 21.9 mm |
| Outer diameter | 53.1 mm. 63 mm |
| Inner diameter | 47.7 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| for OE number | 5131.A6 S2 |
| Function | Repair Kit, axle beam |
| Type | Repair Kit, axle beam |
Additional Information
Technical Information
To identify the correct article, the currently installed product must be determined!
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cooling Hose | from water pipe to auxiliary water pump, from engine to engine cooler |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Additional Information | with quick coupling |
| Placement on Vehicle | Upper |
| Type | Radiator Hose |
| Function | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Paired article numbers | 199006 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 41.8 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 73 mm |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Slave Cylinder, clutch |
| Type | Slave Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
| Number of circuits | 4 |
| Function | Oxygen Sensor |
| Cable Length | 525 mm |
| Spanner Size | 22 |
| Type | Oxygen Sensor |
| Lambda Sensor | Heated |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Outer length 1 | 1237 mm |
| Inner length 1 | 865 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| for OE number | 6R0 711 265 D |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Side |
| Type | Rocker Arm, engine timing |
| Function | Rocker Arm, engine timing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Central Slave Cylinder, clutch |
| Function | Central Slave Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 302 mm |
| Length | 526 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 171 mm |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 85.5 mm |
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Seal Diameter | 59.5 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 33 |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Length | 157 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Air Suspension Valve / Valve, driver cab suspension |
| Type | Air Suspension Valve / Valve, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179162 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179161 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Placement on Vehicle | Left |
| Length | 564 mm |
| Number of Teeth | 10 |
| Screw length below head | 519 mm |
| Outer diameter | 101 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Paired article numbers | 184575 |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 184574 |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Screw length below head | 519 mm |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Outer diameter | 101 mm |
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 564 mm |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Colour | Blue |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 56 84 651 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 49.4 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 239 mm |
| Thickness | 58 mm |
| Brake Disc Thickness | 13 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















