Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Type | Clock Spring, airbag |
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 74 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 39.45 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 24 mm |
| for OE number | 04E 145 299 L |
| Outer diameter | 65 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Replaces | 38166 |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Filter (22550)
- 1x Febi Air Filter (14056)
- 1x Febi Filter, cabin air (11566)
- 1x Febi Fuel filter (26201)
- 4x Febi Spark Plug (13530)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (15374)
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 302 mm |
| Thickness | 60.9 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 5 |
| Max.skimmed drum measure | 201 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | 108576 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Thread Size | M22x1,5 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (198935)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (173082)
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 181187 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | after soot particulate filter |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 205 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind exhaust turbocharger |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 334 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 33220-63J00 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 87 mm |
| Outer diameter | 137 mm |
| Inner diameter | 70 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Replaces | 31077 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 4x Febi Screw (37108)
- 1x Febi Nut, kingpin (37109)
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, oil sump |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Repair Kit, oil sump |
| Seal Material | Rubber/Metal |
| Wet Sump Material | Steel |
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Additional Information | with oil drain plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil sump (07407)
- 1x Febi Gasket, oil sump (21734)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (03272)
- 1x Febi Seal Ring, oil drain plug (07215)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 51711216 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 1J0 919 149 A |
| Function | Sensor, speed |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Sensor, speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Timing Chain |
| Number of Chain Links | 136 |
| Function | Timing Chain |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Capacity | 0.45 l |
| Function | Pressure Accumulator, pneumatic suspension |
| Type | Pressure Accumulator, pneumatic suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















