Important compatibility info
| Length | 120 mm |
| Width | 98 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Height | 105 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Cooler, engine oil (100744)
- 1x Febi Seal Ring, oil cooler (lubrication) (18776)
- 1x Febi Seal Ring, oil cooler (lubrication) (18778)
Important compatibility info
| Height | 415 mm |
| Outer diameter | 230 mm |
| Function | Air Filter |
| Inner diameter | 138 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 1825 mm |
| Resistance | 1050 Ohm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Paired article numbers | 170831 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| for OE number | 204 320 00 73 S1 |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (28495)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (29475)
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 96 |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Set, glow plug control unit |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Cable Repair Set, glow plug control unit |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Internal Teeth, wheel side | 32 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 105 mm |
| Inner diameter | 82 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Hose Length | 180 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 212 mm |
| Height | 79 mm |
| Width | 179 mm |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 5849907 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring, Wheel Bearing integrated into wheel hub, with ABS sensor ring |
| Outer diameter | 82 mm |
| Width | 137 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Inner diameter | 31 mm |
| Replaces | 102840 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 392 mm. 260 mm |
| Colour | Black |
| Eject Force | 570 N |
| Function | Shock Absorber, steering |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Shock Absorber, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 14.5 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Width | 69.4 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Length | 142.7 mm |
| Inspection Tag | R90 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
| for OE number | 12 13 8 647 689 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 107060 |
| Cable Length | 1400 mm |
| Number of circuits | 7 |
| Plug Type | Female |
| Type | Cable Repair Set, boot lid |
| Function | Cable Repair Set, boot lid |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Adjuster, braking system |
| Function | Adjuster, braking system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Knock Sensor |
| Type | Knock Sensor |
| for OE number | 22060-1HC0A |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 240 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 292 mm |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 1 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 65.5 mm |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Thickness | 41.5 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















