Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Front, Lower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 1846 mm |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Length | 204 mm |
| Width | 170 mm |
| Thickness | 115 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, automatic transmission |
| Type | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 350 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 175 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | without electric motor |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
| Paired article numbers | 175666 |
| Operating Mode | Electric |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 140 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 84 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Tensioner, timing belt |
| Function | Tensioner, timing belt |
| Track rollers material | Metal |
| Inner diameter | 8 mm |
| Width | 91 mm |
| Width of castor bearing surface | 91 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 43.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Housing length | 372 mm |
| Length | 649 mm |
| Housing Diameter | 28 mm |
| Eject Force | 745 N |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Piston conrod diameter | 10 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Stroke | 241 mm |
| Replaces | 180359 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Upper |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Port / Connector type | - |
| Type | Bellow, air suspension |
| Function | Bellow, air suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 33 |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Thread Size | M20x1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Wheel Side, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 15 mm |
| Width | 32.6 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 85 mm |
| Mounting points diameter | 10 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 32.6 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 9 mm |
| Thickness | 53 mm |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Surface | Coated |
| Outer diameter | 271 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Upper |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 23163 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with lock nut, with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, manual transmission |
| Type | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Track rollers material | Plastic |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Outer diameter | 74 mm |
| Width of castor bearing surface | 34 mm |
| for OE number | 2 197 002 |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 1020 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 138 mm |
| Outer diameter 1 | 68 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 57 mm |
| Outer diameter | 83 mm |
| Thickness | 100 mm |
| Inner diameter | 28 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | with axle nut |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing Kit (185358)
- 1x Febi Nut (185828)
Important compatibility info
| Width | 125 mm |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Length | 775 mm |
| Height | 15 mm |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Seal Material | FPM (fluoride rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















