Important compatibility info
| Outer diameter | 32 mm |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 82 00 709 142 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| for OE number | 11710-65J00 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, manual transmission |
| Type | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Additional Information 2 | without lid |
| Additional Information | with coolant level sensor |
| for OE number | 17 13 7 642 160 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Pressure Limiting Valve |
| Operating pressure to | 6.5 bar |
| Function | Pressure Limiting Valve |
| Internal Thread Size | M22 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 55 mm |
| Additional Information 2 | with retaining ring |
| Outer diameter | 90 mm |
| Width | 60 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Dust Cover | with dust cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| for OE number | 1J0 199 555 BB |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 75 mm |
| Outer diameter | 130 mm. 39 mm |
| Inner diameter | 27 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 68 mm |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Turbocharger line | Piping to charge air cooler |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Left |
| Additional Information | with quick coupling |
| Material | CR (chloroprene rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 139 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Width | 25.4 mm |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Bush Set, axle beam |
| Inner diameter | 18 mm. 92 mm |
| Thickness | 70 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 113 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Bush Set, axle beam |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bushing, axle cross member (04971)
- 2x Febi Springwasher (04972)
- 4x Febi Screw (10247)
- 2x Febi Bushing, axle beam (07608)
- 4x Febi Washer (18690)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | D652-39-040 |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Cover Sheet, brake drum |
| Inner diameter | 267 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 36 mm |
| Outer diameter | 453 mm |
| Function | Cover Sheet, brake drum |
| Paired article numbers | 196027 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Cover Sheet, brake drum |
| Function | Cover Sheet, brake drum |
| Height | 36 mm |
| Outer diameter | 457 mm |
| Inner diameter | 284 mm |
| Paired article numbers | 196026 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, transmission sided, Front Axle Right |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Replaces | 31377 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 58 mm |
| Outer diameter | 67 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 62 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with integrated ABS sensor |
| Outer diameter 2 | 140 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with rubber mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















