Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 62 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 5.5 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cone Size | 13.4 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | 188128 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Cone Size 2 | 18.4 mm |
| Additional Information | with rubber mounts, with crown nut and split pin |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cooling Hose | from engine to thermostat |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
| Additional Information 2 | with flange, with sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 82 mm |
| Outer diameter | 137 mm. 39 mm |
| Inner diameter | 29 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 110 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (180527)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (179221)
Important compatibility info
| Function | Joint, propshaft |
| Length | 152 mm |
| Outer diameter | 57 mm |
| Replaces | 11545; 11546 |
| Type | Joint, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 40681 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (32443)
- 2x Febi Screw (40664)
- 1x Febi Screw (40663)
- 1x Febi Nut (28702)
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 181557 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | 181556 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| for OE number | 51815759 |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 765 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 266 mm |
| Thickness | 36.3 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 302 mm |
| Thickness | 36.2 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Function | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 450 mm |
| Number of circuits | 10 |
| Function | Cable Repair Set, boot lid |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, boot lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 5Q0 199 262 BK |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | RPM Sensor, automatic transmission |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | RPM Sensor, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Additional Information | with squeeze connector |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | with bellow |
| Cable Length | 300 mm |
| Number of circuits | 10 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Additional Information | with adjuster |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 199555 |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with thrust ring |
| Screw length below head | 73 mm |
| Function | Repair Kit, flywheel |
| Type | Repair Kit, flywheel |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Pilot Bearing, clutch (04515)
- 1x Febi Shaft Seal, crankshaft (01203)
- 10x Febi Flywheel Bolt (06076)
- 1x Febi Ring Gear, crankshaft (07720)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















