Important compatibility info
| Function | Sensor, boost pressure |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Sensor, boost pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Ball Head, gearshift linkage |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Type | Ball Head, gearshift linkage |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 40 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179785 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Blue |
| Material | Plastic |
| Type | Sealing Cap, tank unit (Urea injection) |
| Function | Sealing Cap, tank unit (Urea injection) |
| Additional Information 2 | with support strap |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Centre |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Material | Plastic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Left |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 01071 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Right |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 01078 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | engine sided |
| Width | 41 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Brake Caliper with integrated parking brake |
| Paired article numbers | 197042 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Brake Caliper with integrated parking brake |
| Paired article numbers | 197041 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 240 mm |
| Width | 158 mm |
| Material | ABS (Acrylonitrile-Butadiene-Styrene Copolymerisate) |
| Thickness | 20 mm |
| Vehicle Equipment | for vehicles with park assist (parallel parking) |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
| Outer/Inner Mirror | Heatable |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Repair Kit, guide strut |
| Function | Repair Kit, guide strut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cone Size | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information | with lock nut |
| Length | 135 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Extra Description | ProKit |
| External Thread Size | M30 x 1,5 |
| Internal Thread Size | M20 x 1,5 |
| Spanner Size | 30 |
| Thread Type | with right-hand thread |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 30 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Function | Brake Caliper |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 182202 |
| Type | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Brake caliper piston diameter | 30 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 182201 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 11 74 7 626 350 |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Function | Pressure converter, turbocharger |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Pressure converter, turbocharger |
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Function | Ignition Coil |
| for OE number | 04E 905 110 P |
| Type | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 52 mm |
| Spanner Size | 27 |
| Thread Length | 9 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, compressed-air system |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Sensor, compressed-air system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 260 mm |
| Number of circuits | 3 |
| Lambda Sensor | Heated, Regulating Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179446 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 35 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















