Door Mirror Glass
Important compatibility info
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Outer/Inner Mirror | Heatable, Convex |
| Thickness | 20 mm |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Width | 140 mm |
| Length | 207 mm |
| Vehicle Equipment | for vehicles with blind spot assistant |
| Paired article numbers | 183639 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Length | 387 mm |
| Width | 205 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Outer/Inner Mirror | Heatable |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Manufacturer | Mekra Lang |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 387 mm |
| Width | 205 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Outer/Inner Mirror | Heatable |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Manufacturer | Mekra Lang |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Mirror Glass Replacement - (Blind Spot) Commercial OEM Style With Heated Base Plate |
Additional Information
- Wide angle, aspherical
- Direct easy fitment, simply clip into existing wing mirror holder
- Complete with plastic backing plate which replaces rather than covers old glass for OE look
- Commercial replacement mirror glass, with heated backing plate
- Comes with full illustrated fitting instructions
Important compatibility info
| Title | Mirror Glass Replacement - (Blind Spot) Commercial OEM Style With Heated Base Plate |
Additional Information
- Wide angle, aspherical
- Direct easy fitment, simply clip into existing wing mirror holder
- Complete with plastic backing plate which replaces rather than covers old glass for OE look
- Commercial replacement mirror glass, with heated backing plate
- Comes with full illustrated fitting instructions




