Door Mirror Glass
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Length | 387 mm |
| Width | 205 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Outer/Inner Mirror | Heatable |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Manufacturer | Mekra Lang |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 387 mm |
| Width | 205 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Outer/Inner Mirror | Heatable |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Manufacturer | Mekra Lang |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 205 mm |
| Width | 205 mm |
| Thickness | 55 mm |
| Outer/Inner Mirror | Heatable |
| Type | Mirror Glass, wide angle mirror |
| Camber Radius | 300 mm |
| Function | Mirror Glass, wide angle mirror |
| Manufacturer | Mekra Lang |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 207 mm |
| Width | 140 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles without blind spot assistant |
| Paired article numbers | 179920 |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
| Outer/Inner Mirror | Heatable, for electric mirror adjustment, Convex |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Length | 207 mm |
| Width | 140 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles without blind spot assistant |
| Paired article numbers | 179918 |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
| Outer/Inner Mirror | Heatable, for electric mirror adjustment, Convex |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.




