Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Height | 112 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 87 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Height | 112 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 87 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Height | 112 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Outer diameter 1 | 87 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Important compatibility info
| Height | 112 mm |
| Diameter | 88 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Replaces | 1457429678 |
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 112 mm |
| Diameter | 88 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Replaces | 1457429678 |
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 112 mm |
| Diameter | 88 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Replaces | 1457429678 |
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 113 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 17 mm |
| Outer diameter 1 | 88 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter, Filter Insert |
| Inner diameter | 19 mm |
| Outer diameter | 87 mm |
| Height | 112 mm |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Spin-on Filter, Filter Insert |
| Inner diameter | 19 mm |
| Outer diameter | 87 mm |
| Height | 112 mm |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 87 mm |
| Width | 19 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Height | 112 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 17 mm |
| Outer diameter | 87 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 112 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 17 mm |
| Outer diameter | 87 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 112 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 17 mm |
| Outer diameter | 87 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 112 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Packaging length | 9.0 cm |
| Type | Fuel filter |
| Packaging width | 9.00 cm |
| Net Weight | 265 g |
| Inner diameter 3 | 17.5 mm |
| Height | 111.5 mm |
| Diameter | 87.0 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Packaging height | 11.50 cm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Packaging length | 9.0 cm |
| Type | Fuel filter |
| Packaging width | 9.00 cm |
| Net Weight | 265 g |
| Inner diameter 3 | 17.5 mm |
| Height | 111.5 mm |
| Diameter | 87.0 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Packaging height | 11.50 cm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Packaging length | 9.0 cm |
| Type | Fuel filter |
| Packaging width | 9.00 cm |
| Net Weight | 265 g |
| Inner diameter 3 | 17.5 mm |
| Height | 111.5 mm |
| Diameter | 87.0 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Packaging height | 11.50 cm |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Packaging length | 9.0 cm |
| Type | Fuel filter |
| Packaging width | 9.00 cm |
| Net Weight | 265 g |
| Inner diameter 3 | 17.5 mm |
| Height | 111.5 mm |
| Diameter | 87.0 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Packaging height | 11.50 cm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023






