Important compatibility info
| Replaces | 0341001003; 0341001005 |
| Function | Main Switch, battery |
| Type | Main Switch, battery |
Important compatibility info
| Length | 394 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 920 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 020 |
| Extra Description | S5 |
| Key Words | 920A; 110Ah; 5Yr Warranty; 394x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Length | 232 mm |
| Height | 225 mm |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | S4E EFB |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 232x173x225 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E40 Battery - 12V - 65Ah - 650CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations
Important compatibility info
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Hold-down Type | N |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E13 Battery - 12V - 95Ah - 850CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Removable key |
| Function | Main Switch, battery |
| Type | Main Switch, battery |
| Replaces | 0341002001; 0341002002; 0341002006 |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Dual Purpose AGM |
| Replaces | L5008 |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Warranty | 4 year warranty |
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Replaces | 0092S5E100 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B01 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Extra Description | S5 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 019 |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Replaces | 0092S60050 |
| Extra Description | S5A AGM |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 680A; 60Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Replaces | 0092S4E110 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 730A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Hold-down Type | B07 |
| Warranty | 4 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




