Important compatibility info
| Function | Cap, fuel tank |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cap, fuel tank |
| Replaces | 14982 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sealing Cap, oil filler neck |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Sealing Cap, oil filler neck |
| Replaces | 09205 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 60 mm. 26 mm |
| Thickness | 60 mm |
| Inner diameter | 15 mm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Equalising reservoir, hydraulic oil (power steering) |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Equalising reservoir, hydraulic oil (power steering) |
| Additional Information 2 | with cap |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Right |
| Function | Roller Guide, sliding door |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Roller Guide, sliding door |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Ribs | 11 |
| Inner diameter | 16 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, washer fluid level |
| Type | Sensor, washer fluid level |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 140 540 00 17 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Weight | 0.07 kg |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Voltage | 12 V |
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Replaced by | 24341 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Dual Pump |
| Replaces | 09089; 30602 |
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Function | Washer Fluid Pump, headlight cleaning |
| Type | Washer Fluid Pump, headlight cleaning |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 99.5 mm |
| Outer diameter | 156 mm. 55 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 126 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Red |
| Number of Connectors / Ports | 10 |
| Function | Hazard Warning Light Switch |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Hazard Warning Light Switch |
| Control Type | Button Actuation |
| Housing Colour | Black |
| Placement on Vehicle | Dashboard |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 21 |
| Combi Switch Function | with indicator function, with wipe-wash function, with rear wipe-wash function, with high beam function, with hazard warning light function |
| Function | Steering Column Switch |
| Type | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Replaces | 27104 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Replaces | 27105 |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Function | Exterior Door Handle |
| Type | Exterior Door Handle |
| Lock System | with lock barrel, with two keys |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Placement on Vehicle | Left |
| Material | Plastic |
| Paired article numbers | 28416 |
| Type | Frame, exterior door handle |
| Function | Frame, exterior door handle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Placement on Vehicle | Front, Left, Right, Rear |
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Exterior Door Handle |
| Type | Exterior Door Handle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 95 mm |
| Length | 100 mm |
| Width | 20 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing |
| Function | Suspension, propshaft |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information 2 | with rolling bearing |
| Hole Spacing | 68 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 1K0 199 262 AM |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















