Important compatibility info
| Brake System | ATE |
| Brake Disc Type | Solid |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Part number of recommended accessories | BBS6, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Brake System | TRW |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Grey Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Brake Caliper |
| for brake disc diameter | 330 mm |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer | BMW MINI |
| Model | 120D 220 220D COUNTRYMAN COOPER X1 X2 |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
Important compatibility info
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Brake System | TRW |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Grey Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Brake Caliper |
| for brake disc diameter | 330 mm |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer | BMW MINI |
| Model | 120D 220 220D COUNTRYMAN COOPER X1 X2 |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
Important compatibility info
| Piston diameter 1 | 57 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | TRW |
| Material | Grey Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Piston diameter 1 | 57 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | TRW |
| Material | Grey Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| for brake disc diameter | 342 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston diameter 2 | 44 mm |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Piston diameter 1 | 44 mm |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Brake System | Brembo |
| for brake disc thickness | 32 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Type | Brake Caliper |
Important compatibility info
| for brake disc diameter | 342 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston diameter 2 | 44 mm |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Piston diameter 1 | 44 mm |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Brake System | Brembo |
| for brake disc thickness | 32 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Type | Brake Caliper |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Piston diameter 1 | 44 mm |
| for brake disc thickness | 32 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Brembo |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Piston diameter 1 | 44 mm |
| for brake disc thickness | 32 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Brembo |
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 29 mm |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 29 mm |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS6, BSC1 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | CARAVELLE TOUAREG TRANSPORTER |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS6, BSC1 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | CARAVELLE TOUAREG TRANSPORTER |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 25 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 25 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| for brake disc thickness | 23 mm |
| for brake disc diameter | 314 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 40 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| for brake disc thickness | 23 mm |
| for brake disc diameter | 314 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 40 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Piston diameter 1 | 48 mm |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake System | ATE |
| Material | Grey Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| for brake disc diameter | 259 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









