Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Mount, exhaust system |
| Type | Mount, exhaust system |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Track rollers material | Metal |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Outer diameter | 74 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Mounting points diameter | 10 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 38 mm |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thickness | 80 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 102 mm |
| Width | 45.5 mm |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 16 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 830 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Left |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 21303 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Operating Mode | Automatic |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Material | Plastic |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with lock nut |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Material | Steel |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Additional Information 2 | with nut, with bearing, with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Cone Size | 18 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 2 722 701 |
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 33 mm |
| Width | 205 mm |
| Length | 240 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 22384 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Surface | painted |
| Pipe Diameter | 9 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 80 mm |
| Material | Steel |
| Paired article numbers | 28053 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Colour | black |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Spanner Size | 17 |
| Thread Length | 23 mm |
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cone Size | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Ball Joint |
| Additional Information 2 | with retaining ring |
| Steering arm type | for control arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 376 mm |
| Paired article numbers | 32203 |
| Function | Tie Rod |
| Type | Tie Rod |
| External Thread Size | M10 x 1,25, M16 x 1,5 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tie Rod (32205)
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Combi Switch Function | with indicator function, with headlight flasher, with high beam function, with cruise control, with park light function |
| Function | Steering Column Switch |
| Type | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 66 mm |
| Thickness | 61 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil sump |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Oil sump |
| Additional Information 2 | with bore for oil-level sensor |
| Wet Sump Material | Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
| Length | 94 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 27858 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















