Important compatibility info
| Spanner Size | 24 |
| Colour | Orange |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Connector Shape | Oval |
| Function | Switch, reverse light |
| Type | Switch, reverse light |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
Technical Information
Please note colour of connector
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 12.9 mm |
| Thickness | 43.45 mm |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| for OE number | 006 153 47 28 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Pneumatic |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Function | EGR Valve |
| Type | EGR Valve |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| for OE number | 3979593 |
| Type | Cap, coolant tank |
| Function | Cap, coolant tank |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wiper Motor |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wiper Motor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 632 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Spanner Size | 17 |
| Placement on Vehicle | before exhaust turbocharger |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Spanner Size | 17 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 435 mm |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, exhaust pressure |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Material | Plastic |
| Type | Sensor, exhaust pressure |
| Sensor Type | Differential Pressure Sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 690 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 600 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 800 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Valve type | Solenoid Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Connector Shape | angled |
| Voltage | 12 V |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Knock Sensor |
| Type | Knock Sensor |
| for OE number | 1920.FR |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Cable Length | 350 mm |
| Number of circuits | 12 |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
| Plug Type ID | FAKRA |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Set, interior blower relay |
| Number of circuits | 4 |
| Cable Length | 100 mm |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, interior blower relay |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 18011-RNA-A00 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 171554 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 177007 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 705 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Length | 150 mm |
| Thickness | 121 mm |
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Pipe Diameter | 29 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
| Number of Connectors / Ports | 8 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















