Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting sleeve |
| Width | 8.5 mm |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Outer diameter | 104 mm |
| Inner diameter | 90 mm |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with nuts |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Spanner Size | 22 |
| Thread Length | 23 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Paired article numbers | 183102 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Material | Steel |
| Diameter | 1 mm |
| Length | 119 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Surface | Coated |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 44 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Number of mounting bores | 2 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | internally vented |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Function | Brake Disc |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 64 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, inner, Rear Axle Right |
| Width | 23 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 65 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Type | Wheel Bearing |
| Function | Wheel Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness | 42 mm |
| Width | 36 mm |
| Material | Rubber |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, outer, Front Axle Right |
| Inner diameter | 18 mm |
| Length | 47 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal, PU (Polyurethane) |
| Suspension | for vehicles with electronic suspension control |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 1407 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 10 |
| Type | V-Ribbed Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Replaces | 37931 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (10732)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (10091)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









