Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 134 |
| Type | Timing Chain |
| Function | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 12 |
| Combi Switch Function | with wipe-wash function, with light dimmer function |
| Function | Steering Column Switch |
| Type | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 432 mm |
| Housing Diameter | 19 mm. 252 mm |
| Eject Force | 600 N |
| Stroke | 139 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Housing length | 252 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 173 mm |
| Outer diameter | 106 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Seal Diameter | 63 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 445 mm |
| Housing Diameter | 15 mm |
| Eject Force | 110 N |
| Stroke | 175 mm |
| Mounting points diameter | 16.5 mm |
| Piston conrod diameter | 6 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Housing length | 238 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Function | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 235 mm |
| Thickness | 51.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Minimum thickness | 16 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 63.3 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 373 mm |
| Outer diameter | 107 mm |
| Spring Design | Coil spring with constant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 13.50 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Number of Seals | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Actuator, headlight levelling |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Actuator, headlight levelling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









