Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 120 mm |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 28.6 mm |
| Internal Thread Size | M26 x 1,5 RHT |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Angled Ball Joint / Tie Rod End |
| Function | Angled Ball Joint / Tie Rod End |
| Additional Information | with crown nut and split pin |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 33 mm |
| Outer diameter | 66 mm |
| Inner diameter | 35 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing |
| Type | Wheel Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 138.8 mm |
| Width | 71.8 mm |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 18.8 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Control Element, parking brake caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Control Element, parking brake caliper |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Teeth | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (18735)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (17163)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 71 mm. 50 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inspection Tag | EMC |
| Rated Power | 36 W, 12 W |
| Light Design | LED |
| Mounting Type | Fully assembled |
| Cable Length | 1500 mm |
| Depth | 65 mm |
| Voltage from | 9 V |
| Light Distribution | Long-range illumination |
| Voltage to | 32 V |
| Protection Type (IP Code) | IP6K9K |
| Type | Worklight |
| Fulfils ECE norm | R10, R148, R65 |
| Lumen | 3240 lm |
| Function | Worklight |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, manual transmission |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Replaces | 22726; 22728 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M16 x 1,5, M14 x 1,5 |
| Steering | with tie rod end |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 438 mm |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









