Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 72.8 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 19.3 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with piston clip |
| Length | 155.2 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 3 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 38 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 58 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Seal Material | Rubber/Metal |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 12 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 44947 |
| Function | Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information | with nuts |
| Additional Information 2 | with clamps, with steering bellow |
| Type | Tie Rod |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Inner Tie Rod (28607)
- 1x Febi Tie Rod End (36261)
- 1x Febi Bellow Kit, steering (44797)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Length | 197 mm |
| Height | 50 mm |
| Width | 90 mm |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front, Front Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 35 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 110 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing, with wheel studs |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Length | 628 mm |
| Housing Diameter | 19 mm |
| Eject Force | 600 N |
| Stroke | 256 mm |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Housing length | 340.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Function | Repair Kit, brake caliper |
| Type | Repair Kit, brake caliper |
| for OE number | 81.50802.6025 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Breather Valve, fuel tank |
| Function | Breather Valve, fuel tank |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









