Important compatibility info
| Length | 42 mm |
| Width | 34 mm |
| Outer diameter | 7 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, boost pressure |
| Type | Sensor, boost pressure |
| for OE number | 006 153 99 28 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 423 mm |
| Function | Gasket, oil filter housing |
| Type | Gasket, oil filter housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner diameter | 55 mm |
| Colour | Black |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Radiator Hose |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Radiator Hose |
| Additional Information | with quick coupling |
| Hose Length | 390 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Radiator Hose (39320)
- 1x Febi Hose Clamp (48355)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Housing Cover, crankcase |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Housing Cover, crankcase |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wire Diameter | 14.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 302 mm |
| Outer diameter | 101 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 18 |
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 38.1 mm |
| Outer diameter | 59 mm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information 2 | with lid |
| Inner diameter | 17 mm |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 42 mm |
| Outer diameter | 230 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 4.8 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M22x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Internal Teeth, wheel side | 30 |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| ABS Ring Diameter | 70 mm |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









