Important compatibility info
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Length | 197 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Protective Cap/Bellow, shock absorber (175930)
- 2x Febi Rubber Buffer, suspension (175933)
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Type | Pressure Converter, exhaust control |
| Function | Pressure Converter, exhaust control |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Width | 85.5 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Thickness/Strength 1 | 22 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Tie Rod |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tie Rod End (38631)
- 1x Febi Inner Tie Rod (29513)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 495 mm |
| Width | 39.8 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Rod/Strut, wheel suspension |
| Type | Rod/Strut, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 24 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Length | 140 mm |
| Width | 50 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, shock absorber |
| Outer diameter | 74 mm |
| Type | Mounting, shock absorber |
| Hole Spacing | 100 mm |
| Replaces | 24561 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 12371-28210 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 163.1 mm |
| Width | 90.7 mm. 81 mm |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 17.8 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with anti-squeak plate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Rubber Buffer, suspension (184862)
- 2x Febi Protective Cap/Bellow, shock absorber (194275)
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Width | 115 mm |
| Material | PU (Polyurethane), Thermoplast |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Protective Cap/Bellow, shock absorber (173697)
- 2x Febi Rubber Buffer, suspension (109367)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









