Important compatibility info
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Rubber Buffer, suspension (184862)
- 2x Febi Protective Cap/Bellow, shock absorber (194275)
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Width | 115 mm |
| Material | PU (Polyurethane), Thermoplast |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Protective Cap/Bellow, shock absorber (173697)
- 2x Febi Rubber Buffer, suspension (109367)
Important compatibility info
| Width | 28 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 59 mm |
| Inner diameter | 8 mm |
| Function | Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt |
| Type | Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M26 x 1,5 |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Additional Information | with crown nut and split pin |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 90 mm |
| Cone Size | 28.6 mm |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Angled Ball Joint / Tie Rod End |
| Function | Angled Ball Joint / Tie Rod End |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Wings | 6 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Paper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Pipe Diameter | 8 mm |
| Length | 247 mm |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter, with filter heating |
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 57 mm |
| Housing material | Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Function | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Front, Rear Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Combi Switch Function | with cruise control, with wipe-wash function, with rear wipe-wash function |
| Function | Steering Column Switch |
| Type | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









