Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 35.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 9.5 mm |
| Minimum thickness | 7.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 57 mm |
| Outer diameter | 254 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approval |
| Thickness/Strength 1 | 5 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 102 mm |
| Function | Stub Axle, axle beam |
| Height | 87 mm |
| Type | Stub Axle, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Wings | 6 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Mounting points diameter | 17.8 mm |
| Housing Diameter | 19 mm |
| Eject Force | 420 N |
| Stroke | 194 mm |
| Length | 495 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Housing length | 269.5 mm |
| Placement on Vehicle | both sides |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, exhaust pressure |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Material | Plastic |
| Type | Sensor, exhaust pressure |
| Sensor Type | Differential Pressure Sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 278 mm |
| Thickness | 55 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Minimum thickness | 7.3 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Replaces | 170102 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, intake air temperature |
| Screw length below head | 25 mm |
| Length | 64 mm |
| Spanner Size | 27 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Sensor, intake air temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 202 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Inner diameter | 133 mm |
| Height | 265 mm |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









