Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | with housing |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Thermostat, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 4. 6. 5. 2 |
| Type | Clock Spring, airbag |
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Parameter | 27 |
| Stroke | 75 mm |
| Type | Diaphragm Brake Cylinder |
| Distance of fastening bolts | 120 mm |
| Function | Diaphragm Brake Cylinder |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Brake Type | Drum Brake |
| Parameter | Typ 30 |
| Stroke | 64 mm |
| Type | Diaphragm Brake Cylinder |
| Distance of fastening bolts | 120 mm |
| Piston Rod Length | 37 mm |
| Function | Diaphragm Brake Cylinder |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5, M22 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Thickness/Strength 1 | 18.8 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 75.4 mm |
| Length | 163.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | 05623 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Material | Cast Steel |
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (12087)
- 2x Febi Mounting, control/trailing arm (06170)
Important compatibility info
| Material | Cast Steel |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 05624 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (12088)
- 2x Febi Mounting, control/trailing arm (06170)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
| Length | 425 mm |
| Height | 100 mm |
| Width | 370 mm |
| Type | Wing |
| Function | Wing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 100 mm |
| Spanner Size | 27 |
| Thread Length | 13.4 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, coolant level |
| Type | Sensor, coolant level |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 135 mm |
| Width | 114 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 19 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









