Important compatibility info
| Fuel Type | Diesel |
| Replaces | 0986437412; 0986437420 |
| Function | High-pressure Pump |
| Type | High-pressure Pump |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 10 |
| Transmission Type | 7-Speed Dual-Clutch Transmission |
| Clutch Type | for wet clutch |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | LuK DMF |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 10 |
| Transmission Type | 7-Speed Dual-Clutch Transmission |
| Clutch Type | for wet clutch |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | LuK DMF |
Important compatibility info
| Charge Type | Exhaust Turbocharger |
| Type | Charger, charging (supercharged/turbocharged) |
| Additionally required parts | Mounting Kit |
| Function | Charger, charging (supercharged/turbocharged) |
| Extra Description | Garrett Turbo NEW |
| Manufacturer | Garrett |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | AS-2822 |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Manufactured in | USA |
| Net weight | 8.5 kg |
| Weight | 9.8 kg |
| Function | Air Suspension Strut |
| Spring Type | for vehicles with air suspension |
| Packaging length | 101 cm |
| Packaging width | 21 cm |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with Airmatic DC |
| Shock Absorber Mounting Type | Top yoke, Bottom eye |
| Packaging height | 21 cm |
| Type | Air Suspension Strut |
| Extra Description | Original Arnott Product |
Important compatibility info
| Paired article numbers | AS-2822 |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Manufactured in | USA |
| Net weight | 8.5 kg |
| Weight | 9.8 kg |
| Function | Air Suspension Strut |
| Spring Type | for vehicles with air suspension |
| Packaging length | 101 cm |
| Packaging width | 21 cm |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles with Airmatic DC |
| Shock Absorber Mounting Type | Top yoke, Bottom eye |
| Packaging height | 21 cm |
| Type | Air Suspension Strut |
| Extra Description | Original Arnott Product |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Number of mounting bores | 8 |
| Additional Information 2 | with flywheel, with screw set |
| Additional Information | with central slave cylinder, with pilot bearing |
| Extra Description | LuK RepSet DMF |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Screw Set, flywheel (411013911)
- 1x LuK Flywheel (415033610)
- 1x LuK Clutch Kit (626307233)
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Number of mounting bores | 8 |
| Additional Information 2 | with flywheel, with screw set |
| Additional Information | with central slave cylinder, with pilot bearing |
| Extra Description | LuK RepSet DMF |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Screw Set, flywheel (411013911)
- 1x LuK Flywheel (415033610)
- 1x LuK Clutch Kit (626307233)
Important compatibility info
| Additional Information | with oil supply line |
| Additional Information 2 | with mounting kit, with exhaust manifold |
| Charge Type | Exhaust Turbocharger |
| Type | Charger, charging (supercharged/turbocharged) |
| Function | Charger, charging (supercharged/turbocharged) |
| Extra Description | BorgWarner Turbo ProKit REMAN |
| Manufacturer | BorgWarner |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Charger, charging (supercharged/turbocharged) (186875)
- 1x Febi Mounting Kit, charger (192265)
- 1x Febi Oil Line, charger (187858)
Important compatibility info
| Additional Information | with oil supply line |
| Additional Information 2 | with mounting kit |
| Charge Type | Exhaust Turbocharger |
| Type | Charger, charging (supercharged/turbocharged) |
| Function | Charger, charging (supercharged/turbocharged) |
| Extra Description | Turbo ProKit NEW |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Charger, charging (supercharged/turbocharged) (187234)
- 1x Febi Mounting Kit, charger (187926)
- 1x Febi Oil Line, charger (187858)
Important compatibility info
| Type | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Function | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Labels & Certifications | Euro 5 |
Additional Information
Important compatibility info
| Type | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Function | Soot/Particulate Filter, exhaust system |
| Labels & Certifications | Euro 5 |
Additional Information
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Injection Pump |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Type | Injection Pump |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Injection Pump |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Type | Injection Pump |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Additional Information | with oil supply line |
| Additional Information 2 | with mounting kit |
| Charge Type | Exhaust Turbocharger |
| Type | Charger, charging (supercharged/turbocharged) |
| Function | Charger, charging (supercharged/turbocharged) |
| Extra Description | Garrett Turbo ProKit REMAN |
| Manufacturer | Garrett |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Charger, charging (supercharged/turbocharged) (186707)
- 1x Febi Mounting Kit, charger (190673)
- 1x Febi Oil Line, charger (191261)
Important compatibility info
| Replaces | 098644D206 |
| Function | Delivery Module, urea injection |
| Type | Delivery Module, urea injection |
Important compatibility info
| Replaces | 098644D206 |
| Function | Delivery Module, urea injection |
| Type | Delivery Module, urea injection |
Important compatibility info
| Core Depth | 177 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 182 mm |
| Core Length | 613 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Core Depth | 177 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 182 mm |
| Core Length | 613 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Fuel Type | Diesel |
| Type | High-pressure Pump |
| Function | High-pressure Pump |
Important compatibility info
| Fuel Type | Diesel |
| Type | High-pressure Pump |
| Function | High-pressure Pump |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
| Operating Mode | Electric |
Important compatibility info
Important compatibility info
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









