Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Front Axle Left, Front Axle Right, Rear Axle Right |
| Length | 150 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Cone Size | 28.6 mm |
| Pipe Diameter | 27 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Brake Type | Disc Brake |
| Cable Length | 3630 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 40 mm |
| Outer diameter | 214 mm |
| Thickness | 54 mm |
| Inner diameter | 180 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 98 mm |
| Centering Diameter | 59 mm |
| Number of mounting bores | 1 |
| Max.skimmed drum measure | 181.35 mm |
| Function | Brake Drum |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Drum |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Inner diameter | 14 mm |
| Additional Information 2 | with ball bearing, with fastening material |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (103054)
- 3x Febi Screw (173425)
- 1x Febi Nut (175160)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (173338)
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 70 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| for OE number | 059 903 133 R |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 25.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate), Carbon Fibre |
| Turbocharger line | Charge air cooler to intake manifold |
| Additional Information 2 | with quick couplers |
| Function | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Left |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Sensor Type | Differential Pressure Sensor |
| Function | Sensor, exhaust pressure |
| Type | Sensor, exhaust pressure |
| for OE number | 1 369 263 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 260 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Brake Disc Thickness | 8 mm |
| Minimum thickness | 7 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 190 mm |
| Width | 180 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Inner diameter | 15 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Height | 75 mm |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (32916)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (29475)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









