Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 11360-1HC3A |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 25.4 mm |
| Number of Teeth | 116 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Surface | PTFE (Polytetrafluorethylene) coated |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter, with water drain screw |
| Function | Fuel filter |
| Internal Thread Size | 3/8" - 16 UNF |
| Height | 196 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Beige |
| Length | 271 mm |
| Material | Plastic |
| Placement on Vehicle | Interior Door Panel, Left |
| Type | Door Handle, interior equipment |
| Paired article numbers | 184836 |
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Door Handle, interior equipment |
| Additional Information | without cladding |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Interior Door Panel, Right |
| Colour | Beige |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Door Handle, interior equipment |
| Paired article numbers | 184614 |
| Function | Door Handle, interior equipment |
| Additional Information | without cladding |
| Material | Plastic |
| Length | 271 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 026 129 589 A S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Seal Material | Rubber |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 5 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thickness | 40 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 253 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | 184213 |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Steering arm type | Triangular Control Arm (CV) |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









