Important compatibility info
| Type | Repair Kit, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front |
| Additional Information 2 | with retaining ring |
| Steering arm type | for trailing arm |
| Function | Repair Kit, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 147 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Seal Diameter | 51 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 24 |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Thickness/Strength 1 | 17.8 mm. 17.4 mm |
| Width | 61.2 mm |
| Length | 140.7 mm |
| Additional Information 2 | with staples |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information | with retaining spring holder |
| Manufacturer | HYUNDAI KIA |
| Model | SPORTAGE TUCSON |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| for OE number | 2 214 442 |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Number of Wings | 7 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Extra Description | febi Plus |
| Height | 237 mm |
| Outer diameter | 123 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Oil Filter |
| Gasket inner diameter | 130.5 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Gasket outer diameter | 137.7 mm |
| Type | Oil Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 14 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 137.1 mm |
| Width | 53.9 mm |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 15.8 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Material | Plastic |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 16 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Colour Coding | Green |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









