Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Inner diameter | 14 mm |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Joint Type | CV Joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Diameter | 1 mm |
| Material | Steel |
| Spanner Size | 18 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 280 mm |
| Thread Length | 30 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M12 x 1,75 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | 179467 |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 153 mm |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | 180276 |
| Spanner Size | 17 |
| Additional Information 2 | with nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 255 mm |
| Spanner Size | 16 |
| Paired article numbers | 183942 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Length | 29 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 210 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Steel |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Diameter | 1 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | ProKit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 895 mm |
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Cone Size | 22 mm |
| Pipe Diameter | 38 mm |
| Type | Centre Rod Assembly |
| Function | Centre Rod Assembly |
| External Thread Size | M18 x 1,5, M30 x 1,5 LHT |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Length | 350 mm |
| Spanner Size | 15 |
| Diameter | 1 mm |
| Quantity | 2 |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Length | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front, Front Axle Right |
| Outer diameter | 55 mm. 32 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Inner diameter | 12 mm |
| Material | Rubber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 160 mm |
| Paired article numbers | 39676 |
| Function | Tie Rod End |
| Additional Information | with counter nut |
| Spanner Size | 23 |
| Type | Tie Rod End |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Length | 48 mm |
| Width | 40 mm |
| Material | Rubber, Rubber with fabric lining |
| Outer diameter | 40 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









