Important compatibility info
| Operating Mode | Electric-hydraulic |
| Plug Type | Female |
| Type | Coolant Control Valve |
| Pin Shape | round |
| Number of Pins | 2 |
| Function | Coolant Control Valve |
| Extra Description | ThermalPro™ |
Important compatibility info
| Function | Timing Belt Kit |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (T265)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T43008)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42121)
Important compatibility info
| Function | Timing Belt Kit |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x Gates Timing Belt (T265)
- 1x Gates Tensioner Pulley, timing belt (T43008)
- 1x Gates Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (T42121)
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 67.9 mm |
| Width 2 | 69 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 84 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Outer diameter | 147.8 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 67.9 mm |
| Width 2 | 69 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 84 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Outer diameter | 147.8 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Control Unit, glow time |
| Type | Control Unit, glow time |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Control Unit, glow time |
| Type | Control Unit, glow time |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 157 mm |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Inner diameter | 38 mm |
| Parameter | 6 PK |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (174931)
- 4x Febi Centering Bolt, crankshaft pulley (33076)
Important compatibility info
| Width | 157 mm |
| Outer diameter | 158 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Inner diameter | 38 mm |
| Parameter | 6 PK |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (174931)
- 4x Febi Centering Bolt, crankshaft pulley (33076)
Important compatibility info
| Connector Shape | D Shape |
| Weight | 1.197 kg |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket/seal |
| Net weight | 1.094 kg |
| Function | EGR Valve |
| Type | EGR Valve |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





