Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 100 mm |
| Width | 190 mm |
| Additional Information | without accessories |
| Thickness | 18 mm |
| Additional Information 2 | with anti-squeak plate |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| WVA Number | 24641 |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Extra Description | PRIME LINE |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Door Lock, driver cab |
| Type | Door Lock, driver cab |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
| Vehicle Equipment | for vehicles with steering angle sensor |
| Number of Connectors / Ports | 16. 7 |
| Type | Clock Spring, airbag |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
| Vehicle Equipment | for vehicles with steering angle sensor |
| Number of Connectors / Ports | 16. 7 |
| Type | Clock Spring, airbag |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Replaces | 0986479G43 |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | two-piece brake disc, Vented |
| Drill Diameter, up to | 15.2 mm |
| Function | Brake Disc |
| Fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Machining | High-carbon |
| Surface | Coated |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Minimum thickness | 29.4 mm |
| Height | 62.5 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
Important compatibility info
| Replaces | 0986479G43 |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | two-piece brake disc, Vented |
| Drill Diameter, up to | 15.2 mm |
| Function | Brake Disc |
| Fulfils ECE norm | ECE-R90 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Machining | High-carbon |
| Surface | Coated |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Minimum thickness | 29.4 mm |
| Height | 62.5 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Cable Length | 810 mm |
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Cable Length | 810 mm |
| Type | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Function | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 766 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Length | 766 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





