Important compatibility info
| Rod/Strut | Push Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 294 mm |
| Diameter | 48 mm |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 122 mm |
| Outer diameter | 94 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Internal Thread Size | 1" - 14 UNS |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Spring Steel |
| Bolt / Nut Version | Sheet Metal Nut |
| Function | Retaining Clip, bonnet noise insulation |
| Type | Retaining Clip, bonnet noise insulation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 100 mm |
| Outer diameter | 34 mm |
| Function | Hydraulic Filter, automatic transmission |
| Type | Hydraulic Filter, automatic transmission |
| Filter type | Filter Insert |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| Paired article numbers | 108907 |
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179132 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 136.5 mm |
| Thickness | 164 mm |
| Inner diameter | 110 mm |
| Colour | Silver |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Function | Air Dryer Cartridge, compressed-air system |
| Internal Thread Size | M39 x 1,5 |
| Type | Air Dryer Cartridge, compressed-air system |
| Additional Information 2 | with integrated oil separator, with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 18 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 137 mm |
| Function | Hydraulic Filter, automatic transmission |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Outer diameter | 58 mm |
| Type | Hydraulic Filter, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 41 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178075 |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake System | ATE |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179093 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









