Important compatibility info
| Operating Mode | Electronic |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Accelerator Pedal |
| Function | Accelerator Pedal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electronic |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Accelerator Pedal |
| Function | Accelerator Pedal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| To be used with part number(s) | FK80505 |
| Includes fitting kit | FK80505A |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Function | Catalytic Converter |
| Extra Description | Approved |
| Type | Catalytic Converter |
| Inspection Tag | E9-103R |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Product met | Euro 4 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| To be used with part number(s) | FK80505 |
| Includes fitting kit | FK80505A |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Function | Catalytic Converter |
| Extra Description | Approved |
| Type | Catalytic Converter |
| Inspection Tag | E9-103R |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Product met | Euro 4 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Weight | 0.5 kg |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Housing Colour | Yellow |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Type | Fuel Feed Unit |
| Plug Type | Female |
| Net weight | 0.852 kg |
Important compatibility info
| Weight | 0.5 kg |
| Function | Fuel Feed Unit |
| Housing Colour | Yellow |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Type | Fuel Feed Unit |
| Plug Type | Female |
| Net weight | 0.852 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Length | 655 mm |
| Multi-piece | one-piece |
| Type | Propshaft, axle drive |
| Function | Propshaft, axle drive |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Number of Teeth | 211 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 34 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71308)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM81005)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71806)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03891)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Number of Teeth | 211 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 34 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71308)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM81005)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71806)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03891)
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Water Recirculation Pump, parking heater |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Water Recirculation Pump, parking heater |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Water Recirculation Pump, parking heater |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Water Recirculation Pump, parking heater |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 42.8 mm |
| Outer diameter | 138.7 mm |
| Outer diameter 1 | 90.9 mm |
| Outer diameter 2 | 68 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 42.8 mm |
| Outer diameter | 138.7 mm |
| Outer diameter 1 | 90.9 mm |
| Outer diameter 2 | 68 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Siemens |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Type | without housing |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Weight | 0.058 kg |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Net weight | 0.034 kg |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Siemens |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Type | without housing |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Weight | 0.058 kg |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Net weight | 0.034 kg |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Plug Type | Female |
| Pressure | 4 bar |
| Housing Colour | Black |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Weight | 0.575 kg |
| Net weight | 0.532 kg |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Function | Fuel Pump |
| Plug Type | Female |
| Pressure | 4 bar |
| Housing Colour | Black |
| Number of Inlets / Outlets | 2 |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Weight | 0.575 kg |
| Net weight | 0.532 kg |
| Type | Fuel Pump |
Important compatibility info
| Cable Length | 1005 mm |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Type | Particle Sensor |
| Weight | 0.317 kg |
| Net weight | 0.272 kg |
| Function | Particle Sensor |
| Connector Shape | D Shape |
| Housing Colour | Black |
| Spanner Size | 24 |
Important compatibility info
| Cable Length | 1005 mm |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Type | Particle Sensor |
| Weight | 0.317 kg |
| Net weight | 0.272 kg |
| Function | Particle Sensor |
| Connector Shape | D Shape |
| Housing Colour | Black |
| Spanner Size | 24 |
Important compatibility info
| Net weight | 0.876 kg |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | EGR Valve |
| Connector Shape | Rectangular |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Material | Metal |
| Additional Information | without gasket / seal |
| Weight | 0.930 kg |
| Type | EGR Valve |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










