Important compatibility info
| Engine Bearing Type | Main Crankshaft Bearing |
| Component Number | 72-2350H, 72-2351 |
| Function | Crankshaft Bearing |
| Type | Crankshaft Bearing |
| Material | Bronze |
| Thickness | 2.5 mm |
| Additional Information 2 | Bronze coated steel back |
| for shaft diamater from | 56.971 mm |
| to shaft diameter | 56.99 mm |
| for bearing clearance from | 0.02 mm |
| for housing diameter from | 62 mm |
| to bearing clearance | 0.07 mm |
| to housing diameter | 62.019 mm |
Additional Information
- 1x Glyco Bearing (72-2350H)
- 6x Glyco Bearing (72-2351)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Transmission Type | Automatic Transmission |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| External Teeth, Diff.Side | 32 |
| Length | 592 mm |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Transmission Type | Automatic Transmission |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| External Teeth, Diff.Side | 32 |
| Length | 592 mm |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Replaces | VA258R; FI281R |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Additional Information | with intermediate shaft gear |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Length | 966 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Length 2 | 433 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Replaces | VA258R; FI281R |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Additional Information | with intermediate shaft gear |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Length | 966 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Length 2 | 433 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Type | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Labels & Certifications | Euro 4 |
| Type | Catalytic Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 600 mm |
| Core Length | 688 mm |
| Core Depth | 36 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 600 mm |
| Core Length | 688 mm |
| Core Depth | 36 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Power [W] | 192 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Additional Information 2 | without control unit |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





