Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Closed chain, Silent Chain |
| Number of Chain Links | 154. 52 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Inspection Tag | E9-103R |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Function | Catalytic Converter |
| Extra Description | Approved |
| Type | Catalytic Converter |
| To be used with part number(s) | FK90259 |
| Product met | Euro 2 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Inspection Tag | E9-103R |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Function | Catalytic Converter |
| Extra Description | Approved |
| Type | Catalytic Converter |
| To be used with part number(s) | FK90259 |
| Product met | Euro 2 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Voltage | 12 V |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 50, 30 |
| Connecting Angle | 73 ° |
| Pinion Rest Position | 42.5 mm |
| Type | Starter |
| Bore Diameter 2 | 11 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Flange Diameter | 76.2 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 73 ° |
| Number of Teeth | 10 |
| Bore Diameter | 11 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1 kW |
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Voltage | 12 V |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 50, 30 |
| Connecting Angle | 73 ° |
| Pinion Rest Position | 42.5 mm |
| Type | Starter |
| Bore Diameter 2 | 11 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Flange Diameter | 76.2 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 73 ° |
| Number of Teeth | 10 |
| Bore Diameter | 11 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1 kW |
Important compatibility info
| Weight | 160 g |
| Manufacturer Restriction | Toyota |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| alternative item | DCRS301380 (For RAV4 |
| for OE number | 04226-26020 |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Gross Weight | 185 g |
Important compatibility info
| Weight | 160 g |
| Manufacturer Restriction | Toyota |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| alternative item | DCRS301380 (For RAV4 |
| for OE number | 04226-26020 |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Gross Weight | 185 g |
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Extra Description | Micro-V® E-START™ |
Additional Information
- 1x Gates V-Ribbed Belt (6PK987EST)
- 1x Gates Belt Tensioner, v-ribbed belt (T39608)
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Extra Description | Micro-V® E-START™ |
Additional Information
- 1x Gates V-Ribbed Belt (6PK987EST)
- 1x Gates Belt Tensioner, v-ribbed belt (T39608)
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





