Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 8 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 8 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Gross Weight | 3350 g |
| Weight | 1524 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
| for OE number | KD4561480 |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Gross Weight | 3350 g |
| Weight | 1524 g |
| Additional Information 2 | with dryer |
| for OE number | KD4561480 |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 172 mm |
| Core Length | 665 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 172 mm |
| Core Length | 665 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | LuK SAC |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Clutch Pressure Plate (124021810)
- 1x LuK Clutch Disc (324020510)
- 1x LuK Clutch Release Bearing (500003510)
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | LuK SAC |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Clutch Pressure Plate (124021810)
- 1x LuK Clutch Disc (324020510)
- 1x LuK Clutch Release Bearing (500003510)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Thickness | 33 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Parameter | 5PK |
| Number of Ribs | 4 |
| Outer diameter | 153 mm |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 33 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Parameter | 5PK |
| Number of Ribs | 4 |
| Outer diameter | 153 mm |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Length | 425 mm |
| Width | 400 mm |
| Material | Cast Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC6906 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Length | 425 mm |
| Width | 400 mm |
| Material | Cast Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC6906 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Replaces | 828318 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Extra Description | KIT2P with High Efficiency Clutch |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 5.98 kg |
| Hub Profile | 26,4 x 23,2 |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Replaces | 828318 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Extra Description | KIT2P with High Efficiency Clutch |
| Number of Teeth | 23 |
| Weight | 5.98 kg |
| Hub Profile | 26,4 x 23,2 |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width | 67 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width | 67 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
Important compatibility info
| Number of Doors | 4 |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Single Rail Window Lift |
| Additional Information | with electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Electric |
| Function | Window Regulator |
Important compatibility info
| Number of Doors | 4 |
| Type | Window Regulator |
| Window Lift | Single Rail Window Lift |
| Additional Information | with electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Electric |
| Function | Window Regulator |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









