Battery Chargers
Important compatibility info
| Title | Carbon Edition 22kW EV Charge Point |
Additional Information
- Monta App enabled
- UKCA and CE Approved
- PEN Protection
- TUV Certified
- IP65
- Ozev Approved
- Solar Compatible
- Load balancing Compatible
- 2024 Anti-Tamper Compliant
- FOR WARRANTY AND INSTALLATION INFO, PLEASE SEE THE DOWNLOAD LINK BELOW
- Wifi / Ethernet / 4G
- Cardon Design Edition
- 22kW charge point (3-phase power supply required)
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Charge Rate | 3.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 80 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 130 Ah |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 100 Ah |
| Charge Rate | 0.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 32 Ah |
| Other Part Number | 12V 1A |
Important compatibility info
| Trickle Charge | 20 Ah - 300 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 10 A |
| Other Part Number | 12V 10A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 200 Ah |
Important compatibility info
| Trickle Charge | 8 Ah - 250 Ah |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 4 A |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
| 24V Charge Capacity (up to) | 8 Ah - 100 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | 28 Ah - 500 Ah |
| 24V Charge Capacity (up to) | 28 Ah - 300 Ah |
| Charge Rate | 14 A |
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 14 Ah - 150 Ah |
| Charge Rate | 7 A |
| Trickle Charge | 14 Ah - 225 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 12V 7A |
Important compatibility info
| Charge Rate | 10 A |
| Charging Voltage | 24 V |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 130 Ah |
| Charge Rate | 20 A |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Height | 65 mm |
| Width | 110 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 40 Ah - 300 Ah |
| Charge Rate | 20 A |
| Length | 192 mm |
| Trickle Charge | 40 Ah - 300 Ah |


















