Battery Chargers
Important compatibility info
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 160 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 5 A |
Important compatibility info
Additional Information
- Powerful jump-start feature: Starts 12V petrol engines up to 5L and diesel engines up to 3L
- Boost function: Revives completely flat batteries for extra starting power
- Start/Stop compatible: Works with 12V Start/Stop vehicles and motorcycles
- Cordless tyre inflator: Built-in inflator with a digital pressure gauge and auto stop function
- USB power bank: Charge your phone and gadgets on the go
- 12V DC power socket: Remotely powers a range of car accessories
- Quick recharge: Fully recharges via USB-C in just 4 hours
- Storage case included: Keep the unit and accessories organised and protected
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 - 200 Ah |
Important compatibility info
| Charge Rate | 0.8 A |
| Other Part Number | TM452 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2.5 Ah - 38 Ah |
Important compatibility info
| Charge Rate | 20 A |
| Width | 310 mm |
| 24V Charge Capacity (up to) | 90 Ah - 250 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Height | 135 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 90 Ah - 250 Ah |
| Charging Voltage | 12/24 V |
| Length | 205 mm |
| Title | Metal Battery Charger - 20A - 12V/24V |
Additional Information
This 20A battery charger is a fast and efficient way of getting your vehicle's battery back up and working. Connect the fully insulated metal clips to the battery and then choose between a 12V and 24V charge and leave until fully charged. It has 'fast charge' and 'boost' functions for speedy charges and an ammeter that clearly displays the charging current. The charger comes in a robust steel case, has a carrying handle and offers protection against reverse polarity and overloading. It is suitable for applications including cars, vans and tractors with 12V or 24V lead-acid batteries.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
- Overload, reverse polarity and short circuit protection
- Fully insulated battery clips
- For all low maintenance and maintenance free 12V/24V lead acid batteries of 30-180Ah capacity
- Robust steel cast with carrying handle
- Ammeter clearly shows charging rate
- Suitable for cars, vans, tractors, commercial vehicles and leisure batteries
- Fast charge and boost functions
- Key Features:
- 12V/24V
- Up to 250Ah
- Input: 230V/50Hz AC
- Battery Capacities: 100-250Ah (12V)
- Output 12V/24V - 12A effective
- Metal cased 20A dual voltage battery charger
Important compatibility info
| 24V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Length | 195 mm |
| Height | 55 mm |
| Charging Voltage | 24 V |
| Charge Rate | 7 A |
| Width | 240 mm |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1500A Lithium Jump Starter |
Additional Information
- Boost functionality enables users to start vehicles with completely depleted batteries
- Suitable for engines up to 6L Petrol and 3L Diesel
- Large LCD Screen shows current battery level
- Ringtelligence keeps users safe with reverse polarity protection and spark-free design
- PD60W Fast Charge Technology enables rapid recharging of jump starter and fast charging of USB C dev
- Quick Charge USB-A Port for battery bank functionality
- Bright LED Torch illuminates battery terminals during use
- Compact design keeps the charger safe and sturdy during use
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 2A |
| Charging Voltage | 12 V |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 20 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 100 Ah |
| Charge Rate | 2 A |
| Trickle Charge | All Sizes |
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 160 Ah |
| Charge Rate | 5 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 110 Ah |
Important compatibility info
| Charge Rate | 1.25 A |
| Other Part Number | TM632-PR |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 6 Ah - 60 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 15 Ah |
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1000A Lithium Jump Starter |
Additional Information
- Boost functionality enables users to start vehicles with completely depleted batteries
- Suitable for engines up to 5L Petrol and 2L Diesel
- Clear LED indicators show current battery level
- Ringtelligence keeps users safe with reverse polarity protection and spark-free design
- PD30W Fast Charge Technology enables quick recharging of jump starter and fast charging of USB C
- Quick Charge USB-A Port for battery bank functionality
- Bright LED Torch illuminates battery terminals during use
- Compact design keeps the charger safe and sturdy during use
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Charge Rate | 3.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 80 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 130 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | LS24/2E |
| Additional Information | Mobility 3 Pin Plug |
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 2 A |
| 24V Charge Capacity (up to) | 9 Ah - 20 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | TM232 |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 4 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 12 Ah - 160 Ah |
Important compatibility info
| Charge Rate | 2 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | TM500 V3 |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Other Part Number | TM632 |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 15 Ah |
| Charge Rate | 1.25 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 60 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12/24 V |
| 24V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 280 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 280 Ah |
| Charge Rate | 15 A |
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 500A Lithium Jump Starter |
Additional Information
- Boost functionality enables users to start vehicles with completely depleted batteries
- Suitable for engines up to 3L Petrol and 1.5L Diesel
- Clear LED indicators show current battery level
- Ringtelligence keeps users safe with reverse polarity protection and spark-free design
- 2.1A USB-A Port for battery bank functionality
- Bright LED Torch illuminates battery terminals during use
- Compact design keeps the charger safe and sturdy during use
- Includes carry case & USB-C charging cable
Important compatibility info
| 6V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Charge Rate | 7 A |
| Charging Voltage | 6/12 V |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 100 Ah |
| Trickle Charge | Maintains |
| Extra Description | Sterling Portable |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Height | 135 mm |
| Width | 310 mm |
| Charging Voltage | 12/24 V |
| Title | Metal Battery Charger - 12A - 12V/24V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 180 Ah |
| 24V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 180 Ah |
| Trickle Charge | No |
| Charge Rate | 12 A |
Additional Information
This 12A battery charger is a fast and efficient way of getting your vehicle's battery back up and working. Connect the fully insulated metal clips to the battery and then choose between a 12V and 24V charge and leave until fully charged. It has a boost option for faster charging and an ammeter that clearly displays the charging current. The charger comes in a robust steel case, has a carrying handle and offers protection against reverse polarity and overloading. It is suitable for applications including cars, vans and tractors with 12V or 24V lead-acid batteries.
Maypole was established over 40 years ago beginning with the manufacturing of trailer lighting boards and since then has grown into one of the premier companies in Europe offering ranges of products for the Towing, Trailer, Automotive Aftermarket, Leisure, Agriculture and Marine markets. The company is proud that it is still an independent and family owned business, with total focus on Customers, Quality and Service.
- Overload, reverse polarity and short circuit protection
- Fully insulated battery clips
- For all low maintenance and maintenance free 12V/24V lead acid batteries of 30-180Ah capacity
- Robust steel cast with carrying handle
- Ammeter clearly shows charging rate
- Suitable for cars, vans, tractors, commercial vehicles and leisure batteries
- Fast charge and boost functions
- Key Features:
- Output 12V/24V - 12A effective
- Metal cased 12A dual voltage battery charger



















