Battery Chargers
Important compatibility info
| Title | Battery Charger 6A - 12V - LED Automatic |
| Charging Voltage | 12 V |
| Weight | 2200 |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 80 Ah |
| Charge Rate | 6 A |
| Trickle Charge | 20 Ah - 80 Ah |
Additional Information
- Suitable for low maintenance and maintenance free 12V lead acid & AGM batteries of 20Ah to 100Ah capacity only
- Manufactured to European electrical safety standards
- 1.7m leads with inline fuse protection and fully insulated crocodile clips
- Overcharge, short & reverse polarity protection
- Compact robust case with integral handle
- LED indicators showing charging progress
- Suitable for Start/Stop vehicles
- Fully automatic - easy to use and safe
- Suitable for lead acid & AGM batteries up to 1.8lt
- Input: 230V AC 50Hz
- Output: 12V DC 4.0A (EN Rated) 6A Max
Important compatibility info
| Title | Cable Ramp Anti-trip and heavy duty protection |
Additional Information
- Bright yellow colour so other road users can see it clearly
- Interlocking design to create a chain or run to cover the full length of the cable being used
- Anti-slip top cover so pedestrians don’t fall or slip when walking over it
- Hinged top panel allows easy access to run two cables through the ramp
- Solid tough construction that can withstand 2 tons of weight, protecting the cables inside
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| 12V Charge Capacity (up to) | 20 Ah - 50 Ah |
| Charge Rate | 4 A |
| Trickle Charge | No |



